Alkoholizm – fakty

Encyklopedia alkoholizmuBajki, mity, to w większości tej wartości teksty można znaleźć w sieci na stronach poświęconych alkoholizmowi i jego leczeniu. Tym większe było moje zdziwienie gdy odkryłem w necie serwis oferujący rzetelną wiedzę na tema choroby alkoholowej, jej powikłań, możliwości leczenia, opisujący osiągnięcia osób związanych profesjonalnie z leczeniem odwykowym. Jednym słowem definicje pojęć związanych z tematem zespołu zależności alkoholowej.

Alkoholizm dotyka prawie każdego z nas, nawet jak sami jesteśmy wolni, to na pewno ktoś z naszej rodziny, przyjaciół, cierpi z tego powodu. Obecnie oprócz ZZA, wyróżniamy także współuzależnienie, DDA czyli dorosłe dzieci alkoholików. Rozwijając te tematy daje to nam tysiące definicji. Rodzi się wiele pytań, np: Czy Esperal jest skuteczny?, Czy psychoterapia jest skuteczniejsza niż udział w AA?, Czy leczenie w stacjonarnych ośrodkach ma większą skuteczność niż terapie ambulatoryjne? Wspomniana witryna rości sobie prawo do odpowiedzi na te kwestie.

Dodatkowo można poznać kariery, osiągnięcia, osób zaangażowanych w leczenie alkoholizmu, naukowców i klinicystów. Poznać polskie ośrodki leczenia ZZA, porównać ich oferty. Dodatkowo poczytać o dietach stosowanych w alkoholowym uszkodzeniu wątroby, trzustki, polineuropatii czyli uszkodzeniu nerwów obwodowych spowodowanym przez alkohol. Kogo może spotkać delirka, jak ja rozpoznać i jak leczyć.

Z chęcią będę obserwował rozwój serwisu, który na razie raczkuje a ma przed sobą ambitne zadanie. Liczę, że czytelnicy staną się współtwórcami, podobnie jak w siostrzanej Wikipedii, którą ta encyklopedia alkoholizmu przypomina. Jako osoba zawodowo związana z leczeniem uzależnień, myślę, że potrafię ocenić profesjonalizm artykułów, na pewno w wolnym czasie zapoznam się z dodawanymi definicjami i ewentualnie będę się starał uczestniczyć w dyskusji. Żywię nadzieję, że z czasem szukając informacji związanych z chorobą alkoholową będę zaczynał lekturę od alkoholiz.co, bo taki jest adres wspomnianego serwisu.

Mam nadzieję iż czytelnicy równie aktywnie jak ja zaczną współtworzyć bazę danych, zapraszam i polecam ten portal.

Dodaj komentarz


Nasi eksperci


Asia

Victoria

Marlena

Jeśli chcą Państwo skontaktować się z naszym autorem, prosimy o przesłanie wiadomości na adres: redaktorstrony{at}gazeta.pl