Alkoholizm – polskie prywatne kliniki odwykowe

leczenie alkoholizmuNa dzień dzisiejszy mamy w Polsce trzy prywatne kliniki odwykowe. Oferują one swoim pacjentom leczenie uzależnień oparte na światowych standardach. W OTU czyli oddziałach terapii uzależnień tych szpitali prowadzona jest psychoterapia, w większości oparta na modelach behawioralno – poznawczych i nurcie motywującym. Niektóre z tych lecznic wdrażają nowoczesne metody farmakoterapii uzależnień, w tym farmakologiczne leczenie alkoholizmu. Cena pobytu w tych ośrodkach wynosi przeważnie 300 – 400 zł za dobę, warto zapytać personel, czy dodatkowe szczegółowe badania i  konsultacje są wliczone w pobyt, czy też dodatkowo płatne. Ponieważ może to znacznie zwiększyć koszt terapii.

Zaletą prywatnych odwyków jest krótki czas oczekiwania na przyjęcie, minimum formalności, zwiększona dyskrecja w stosunku do oddziałów publicznych. Znacznie zindywidualizowany program leczenia, znacznie łatwiejszy dostęp do lekarzy i terapeutów. Praktycznie każdy z prywatnych szpitali stale zatrudnia psychiatrów, nad ogólnym stanem zdrowia czuwa internista. W trakcie pobytu w tych placówkach leczenie jest optymalizowane, wdraża się zalecenia dietetyczne, wykonuje rehabilitację psychiatryczną i narządów ruchu. Lekarze zajmą się naszymi chorobami współistniejącymi i powikłaniami choroby alkoholowej.

W tych lecznicach grupy pacjentów są małe, bardzo homogenne, przebywając na odwyku spotkamy głównie przedstawicieli biznesu, wolnych zawodów, prawników, lekarzy. Możemy też liczyć na zdecydowanie lepsze warunki socjalne niż w publicznych szpitalach. Tutaj sale pacjentów są z reguły jedno i dwuosobowe, praktycznie zawsze wyposażone w łazienki. Prywatne placówki udostępniają chorym również sale do zabaw i ćwiczeń, często również sauny, solaria.

Reasumując, leczenie w prywatnej klinice odwykowej, powinno się rozważyć gdy zależy nam na szybkim podjęciu leczenia, poszukujemy wyższego standardu socjalnego, występują u nas powikłania somatyczne lub psychiczne alkoholizmu, posiadamy środki finansowe na pokrycie kosztów leczenia.

 

Dodaj komentarz


Nasi eksperci


Asia

Victoria

Marlena

Jeśli chcą Państwo skontaktować się z naszym autorem, prosimy o przesłanie wiadomości na adres: redaktorstrony{at}gazeta.pl