Depresja coraz powszechniejsza

Depresja coraz poważniejszym problemem zdrowotnym współczesnego świata

Przez wiele lat a nawet i teraz lekceważona, depresja okazuje się poważniejszym niż by się wydawało, problemem w dzisiejszym świecie. Jest to choroba na tyle złożona i występuje tak wiele jej odmian, że trudno, a nawet jest niemożliwe podać jedną definicję depresji. Na pewno jest ona chorobą polegająca na obniżeniu nastroju. Do objawów depresji zalicza się ponadto: smutek, brak wiary w siebie, brak ochoty do podejmowania jakichkolwiek działań, niemożność do odczuwania radości, poczucie winy, pesymizm, a czasem nawet myśli samobójcze.
Przez wiele osób, które nie znają dobrze istoty tej choroby, mylona jest ona z napadami smutku i okresami obniżonego nastroju. Jednakże depresja to stan długotrwały lub przewlekły. Przez część specjalistów jest ona zwana wręcz chorobą, a przez innych zaburzeniem.
Jest to tak skomplikowane zjawisko, że rozróżni się co najmniej kilkanaście typów depresji. Sporo osób, szczególnie kobiet, na pewno spotkało się z określeniem depresji poporodowej. Inne rodzaje to m.in. katatoniczna, melancholiczna czy hipochondryczna. Do zaburzeń depresyjnych zaliczana jest też choroba afektywna dwubiegunowa.
Objawami depresji mogą być: obniżenie nastroju, zmniejszony apetyt, zaburzenia snu, bezsenność lub wzmożona senność, poczucie niskiej wartości lub poczucie winy.
Mała wiedza i świadomość społeczna na temat depresji skutkuje tym, że jest to choroba wstydliwa. Mało kto ma odwagę, aby publicznie się do niej przyznać w obawie przed dyskryminowaniem. Szczególnie dotyczy to mężczyzn. Skutkuje to tym, że chorzy są napiętnowani, lekceważeni i bardzo często w obawie przed ostracyzmem nie udają się na wizytę u psychologa i choroba pozostaje nieleczona. A to oczywiście prowadzi do jej pogłębienia, gdyż nieleczona wcale nie ustępuje samoistnie. Metod leczenia stanów depresyjnych jest kilka. Przede wszystkim może być leczona farmakologicznie, poprzez psychoterapię, fototerapię czyli terapię światłem lub elektrowstrząsy.
Trudno przeprowadzić dokładne badania ze względu na złożoność tej choroby oraz właśnie fakt, że wiele osób się do niej nie przyznaje, ale jest ona coraz poważniejszym problemem współczesnego świata. Kult sukcesu, zarówno zawodowego, jak i osobistego, kult młodości, dążenie do zamożności materialnej powodują, że osoby, które nie odnajdują się w takiej gonitwie, w rezultacie popadają właśnie w depresję. A że jest to choroba wstydliwa, często pozostaje tajemnicą chorego. Według szacunków, na świecie na depresję może cierpieć aż 350 milionów osób, a w Polsce około półtora miliona. Najczęściej diagnozowana jest u osób w przedziale wiekowym 20-40 lat, a zdecydowanie częściej depresja dopada kobiety. Na jednego chorego na depresję mężczyznę przypadają dwie chore kobiety. Jest ona według szacunków czwartym problemem zdrowotnym na świecie, ale do roku 2020 depresja może stać się drugim najpoważniejszym problemem zdrowotnym. W Europie może cierpieć na nią aż piętnaście procent społeczeństwa, a w Stanach Zjednoczonych trochę mniej bo dziesięć procent. Szacuje się, że piętnaście procent osób z depresją popełnia samobójstwo.

Tu znajdziesz informacje na temat depresji

Dodaj komentarz


Nasi eksperci


Asia

Victoria

Marlena

Jeśli chcą Państwo skontaktować się z naszym autorem, prosimy o przesłanie wiadomości na adres: redaktorstrony{at}gazeta.pl