Implanty zębowe

DentystaUtrata nawet pojedynczego zęba wpływa na cały układ gryzienia. Zęby pochylają się lub przemieszczają, a nasz zgryz zaczyna odbiegać coraz bardziej od normy. Brak zębów powoduje również złe przeżuwanie pokarmów, czego konsekwencją jest gorsze trawienie. Pacjenci często bagatelizują braki zębów bocznych. Uważają, ze skoro ich nie widać to nie są one aż tak ważne jak te z przodu. Otóż nic bardziej mylnego. Potrzebujemy wszystkich zębów, przednich do odgryzania, a bocznych do przeżuwania. Co zrobić gdy mamy braki w uzębieniu? Najlepszym rozwiązaniem jest odbudowa zęba na implancie. Implanty zębów są wykonywane gdy brakuje pojedynczych zębów, lub przy całkowitym bezzębiu. Implanty to uzupełnienie, które jest na stałe w buzi, jak własne zęby. Dla pacjenta z całkowitym bezzębiem to idealne rozwiązanie, ponieważ nie musi nosić protezy, która jest dosyć kłopotliwa w utrzymaniu jej w czystości.

Często też wstydliwa dla osób, które ją noszą, zdarzają się przypadki gdy proteza wypada. Jeśli następuje to w miejscu publicznym, można sobie wyobrazić jaki jest to wstyd dla właściciela protezy. Z czego jest wykonany implant? Implant to sztuczny korzeń wykonany z tytanu. Wielkością jest zbliżony do naturalnego korzenia. Powierzchnia implantu pokryta jest rozpyloną plazmą lub hydroksy-apatytem (porowatą substancją ceramiczną), powodującą wrastanie żywej tkanki kostnej. Na implancie odbudowujemy brakujący ząb. Jak przebiega wykonanie zabiegu wstawienia implantu? Cały zabieg jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym po konsultacji z lekarzem. Przed zabiegiem wykonywany jest również rtg zębów, w postaci zdjęcia panoramicznego, po to, aby ocenić czy implant może być u pacjenta zastosowany. Implant jest wprowadzany do kości pacjenta. Zabieg trwa mniej więcej 30 – 60 min, jeśli jest to uzupełnienie jednego zęba.

Po wstawieniu implantu należy poczekać około 3 do 6 miesięcy, aby to miejsce w spokoju się zagoiło. W tym czasie, jeśli są do zęby przednie, pacjent powinien chodzić z koroną tymczasową by uśmiech wyglądał estetycznie. W przypadku bocznych implantów, korona tymczasowa nie jest konieczna. Gdy rana się wygoi można wykonać ostateczną odbudowę na implantach, czyli koronę zębów. Korony mogą być przykręcane do implantów, bądź przyklejane. Po zabiegu może wystąpić niewielki obrzęk, lub dolegliwości bólowe. W przypadku jednego implantu, raczej się to nie zdarza. Bardziej prawdopodobne jest to wtedy gdy pacjent ma tych implantów umieszczanych np. 6, wtedy faktycznie może coś poczuć po zabiegu. Może się zdarzyć, że warstwa kości jest za mała, żeby taki implant wszczepić. Wtedy wykonuje się zabieg podniesienia zatoki szczękowej, lub przeszczepiania kości. Są to jednak zabiegi dodatkowo płatne. Gdzie wykonać zabieg i za ile? Koszt jednego implantu waha się w granicach od 2500 do 4000 tyś. Cena zależy od gabinetu w jakim robimy zabieg oraz od tego jakiej firmy jest implant. Na Śląsku można znaleźć dobrych i tanich implantologów w Częstochowie.

Dodaj komentarz


Nasi eksperci


Asia

Victoria

Marlena

Jeśli chcą Państwo skontaktować się z naszym autorem, prosimy o przesłanie wiadomości na adres: redaktorstrony{at}gazeta.pl