Zawód specjalisty psychoterapii uzależnień

Ośrodek Terapii UzależnieńZespoły zależności od substancji psychoaktywnych i wzorów zachowań zaleca się leczyć w procesach psychoterapii, które prowadzi właściwie wykształcona osoba. Przejawem dobrze ukształtowanego, rzetelnego specjalisty od leczenia uzależnień nie mogą być jedynie skończone szkolenia oraz odpowiednie wykształcenie. Do pracy z ludźmi uzależnionymi potrzeba także odpowiednich predyspozycji psychofizycznych, cech osobowości, empatii, które dopiero w duecie z wiedzą, kreują świetnego specjalistę.

Specjaliści psychoterapii uzależnień to ludzie, którzy mają za sobą studia magisterskie oraz mnóstwo godzin odbytych szkoleń i staży w akredytowanych ośrodkach. Ukończone studia wyższe to najistotniejszy warunek, konieczny na drodze do zdobycia zawodu terapeuty uzależnień. Precyzyjniej mówiąc chodzi o jeden z następujących kierunków:  psychologia, medycyna i pielęgniarstwo, teologia, socjologia, pedagogika. Zawód ten, w Polsce jest zawodem regulowanym, oznacza to mniej więcej tyle, iż odpowiednie instytucje stworzyły przepisy, które dokładnie określają jakim wykształceniem powinien dysponować tego typu terapeuta. Do zajęć takiego specjalisty należy między innymi przeprowadzenie procesu diagnozy i ustalenie planu terapeutycznego dla człowieka uzależnionego. Kluczowymi zdolnościami terapeuty do walki z uzależnieniami, są umiejętności powiązane z poznawaniem drugiego człowieka. Czasem do wyżej opisanego planu działania wkradają się wyjątki, a dzieje się tak wtedy, kiedy człowiek uzależniony nie jest chętny do podjęcia leczenia. W takim wypadku pierwsza czynność specjalisty to próba przekonania takiego człowieka do podjęcia leczenia czyli tak zwana terapia motywująca. Specjaliści od terapii uzależnień nie pracują tylko w placówkach stacjonarnych, częściej prowadzą zajęcia w Poradniach, gabinetach, czyli w zakładach oferujących usługi ambulatoryjne. Gimnazja, Licea, Uczelnie wyższe to miejsca w których profilaktyczne zajęcia będą od czasu do czasu urozmaicać codzienną pracę specjalisty od uzależnień. Zdobycie certyfikatu specjalisty od zwalczania uzależnień związane jest z dużymi środkami pieniężnymi. Koszty wahają się od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Na szczęście można zabiegać o dofinansowanie takiego szkolenia na przykład przez Agendy Ministerstwa Zdrowia: PARPA i KBZPN.

Dodaj komentarz


Nasi eksperci


Asia

Victoria

Marlena

Jeśli chcą Państwo skontaktować się z naszym autorem, prosimy o przesłanie wiadomości na adres: redaktorstrony{at}gazeta.pl